En Fordson med skruv

Oroa er inte, jag har nya gargantuanskt långa inlägg på gång om obegriplig teknik från förr! Men under tiden ska ni få ett lite kortare inlägg: Lantbrukartidningen ATL skriver om en tjugotalsfilm där en Fordson-traktor konverterats till snöfordon med skruvdrift!

Skruvdrift dyker upp lite här och var genom teknikhistorien. Vi har redan skrivit om hur Geoffery Pyke, uppfinnaren av pykrete, fick anställning hos brittiska militären tack vare konstruktionen av ett skruvdrivet snöfordon. Det är faktiskt sannolikt att det var precis en sådan här Fordson som han utgick från för prototypen. Amerikanska militären övervägde också att använda skruvdrivna amfibiefordon i Vietnamkriget, och i Sovjet utvecklade man  ZIL-2906 för att kunna hämta upp kosmonauter som trillat ner i oländig terräng. Principen  kan anses gå tillbaka till Arkimedes skruv.

Men just nu, mitt i snöyran, var det alltså Fordson Snow Devil som gällde. ATL:s sida har ovanan att ladda om innan filmen tagit slut, så jag bäddar in den här också:

(Tack, Tobias!)

Published in: on 8 februari 2010 at 22:20  Comments (2)  

The URI to TrackBack this entry is: https://fordomsteknik.se/2010/02/08/en-fordson-med-skruv/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 kommentarerLämna en kommentar

  1. Modern tappning!
    http://www.icechallenger.com/icechallenger/

  2. Skoj! Som sagt, skrivdriften envisas med att dyka upp igen i nya varianter med jämna mellanrum.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: